Biophilic design

Połączenie z naturą w naszych domach jest sposobem na poprawę naszego zdrowia, psychiki i całego ekosystemu. Zaczynamy w większym stopniu niż dotychczas wykorzystywać w architekturze odzyskane drewno, zielone ściany, rośliny doniczkowe, wiszące rośliny. Fantastyczny nowy trend zyskujący coraz większe zainteresowanie.

San Diego Garage Conversion / Losada Garcia Architects + Prismatica + ModernGrannyFlat, Rachel Pangi

Meble z naturalnych włókien

Naturalne włókna jak rattan, czy wiklina nabierają popularności jako materiał stosowany do produkcji krzeseł, dywanów, a nawet oświetlenia.

Ne_On Apartment / NestSpace Design, Hey!Cheese

Zaokrąglone krawędzie

Elementy wyposażenia wnętrz – krzesła, sofy, stoliki kawowe, a nawet lampy nabierają obszernych, zaokrąglonych, rurowych kształtów nadając przestrzeniom modny, nowoczesny, a zarazem zabawny wygląd. Dzieje się tak dlatego, że we wspomnianych elementach wyolbrzymiamy cechy dziecięce. Trend ten nazywany jest również neotenicznym, od słowa neoteny, co oznacza zatrzymanie cech dziecięcych w dorosłości.

Apartment New York / Reutov Design, Reutov Dmitry, Gerner Ekaterina

Łuki we wnętrzach

Łuki pojawiają się ponownie w architekturze, jako nowy sposób dodawania organicznych kształtów w naszych domach. Zakrzywione drzwi, zaokrąglone okna, łukowe lustra i dekoracyjne wzory malowane na ścianach to tylko początek tego, co mogą zaoferować nam najnowsze trendy wnętrzarskie.

PENTHOUSE / P-M-A-A, José Hevia

Mini gabinety

W zastanych czasach elastyczność w domu stała się ważniejsza niż kiedykolwiek. Miejsca pracy stają się dziś mniej formalne i przenikają się z innymi strefami domu. Na popularności zyskują mini kąciki do nauki i pracy zintegrowane z większymi meblami.


Apartment XVI / Studio Razavi architecture, Simone Bossi

Niewidoczne uchwyty w pełni zintegrowanej kuchni

Całkowity minimalizm w pomieszczeniach kuchennych, którego celem jest uzyskanie minimalnej przestrzeni o jednolitym i eleganckim wyglądzie.


Hello Houses / Sibling Architecture, Christine Francis

Schody zintegrowane z meblami

Nowoczesne rozwiązanie pozwalające wykorzystać każdy centymetr przestrzeni w domu. Kreatywna przestrzeń staje się wyjątkowo docenianym przez nas trendem wnętrzarskim. Pod schodami możemy zlokalizować miejsce do przechowywania, regały, a nawet obszar roboczy w postaci biurka.Sierra Fría House/ ESRAWE, César Béjar

Kolorowe łazienki

Równocześnie ze stosowaniem coraz bardziej odważnych kolorów mebli oraz ścian w naszych mieszkaniach, coraz bardziej popularne stało się wprowadzanie kolorów do łazienek. Łazienki nie muszą już być szare, zacznijmy projektować je w bardziej odważny sposób, a nadamy im zupełnie nową energię!

Nagatacho Apartment / Adam Nathaniel Furman, Jan Vranovsky

Otwarte i przenikające się obszary życia

Przestrzenie w naszych mieszkaniach stają się coraz bardziej otwarte i przenikające siebie nawzajem. Formalne oddzielania kolejnych pomieszczeń staje się coraz rzadsze. Zaczynamy stosować jednak pomysłowe dzielenie przestrzeni zasłonami, czy ruchomymi panelami.

Theater House / Bodà Architetti, Barbara Corsico Photograpy

Lastryko – nie tylko na podłogi

W 2019 roku do naszych łask powróciło lastryko i choć wówczas dosyć nieśmiało pojawiało się a naszych mieszkaniach, dzisiaj staje się coraz bardziej doceniane przez odbiorców. Lastryko, które możemy dzisiaj obserwować to mieszanka marmuru, kwarcu, granitu i szkła o bardzo efektownym graficznym wyglądzie. Oprócz podłóg przez kolejną dekadę materiał ten będziemy oglądać także w kuchni, na meblach, tapetach oraz tkaninach.

Ne_On Apartment / NestSpace Design, Hey!Cheese

Drewno i beton w ich najczystszych formach

Niezmiennie odsłaniamy w naszych mieszkaniach naturalne drewno, beton na ścianach, sufitach oraz podłogach, nadając wnętrzom przyjemne ciepło i elegancję.

Extension Grieder-Swarovski / Andreas Fuhrimann Gabrielle Hächler Architekten, Valentin Jeck

Źródło: www.archdaily.com

Po więcej inspiracji śledź nas na Social Media – Instagram oraz Facebook. Do zobaczenia!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.