Jak urządzić modernistyczne wnętrze?

Modernizm w projektowaniu

Modernizm w architekturze światowej, rozwijając się w XX wieku, zakładał całkowite odejście od stylów historycznych. Ruch modernistyczny uwolnił architekturę od wpływów przeszłości. Architekci kładli nacisk na „wolny plan”, formę i funkcję obiektu Determinowało to otwarcie wnętrz budynku, poprzez rezygnację z tradycyjnych podziałów pomieszczeń.

Styl modernistyczny oznacza minimalizm oraz przestrzeń. We wnętrzach modernistycznych dominują proste kształty oraz neutralne kolory. Najważniejszym elementem determinującym układ pomieszczenia staje się funkcjonalność. W modernistycznych domach dominują gładkie powierzchnie: szkło, stal, kamień, drewno. Często stosowanym zabiegiem jest pozostawienie surowych materiałów na posadzkach i ścianach np. beton, cegła. Zwyczajem staje się również wykonywanie mebli z powyższych materiałów. Modernistyczne wnętrza charakteryzują się dużą ilością światła, otwartą przestrzenią, eksponującą wnętrze domu.

W modernistycznym wnętrzu dobrze poczują się osoby, które nie lubią być „przytłoczone” nadmierną ilością ozdób oraz krzykliwymi kolorami. Minimalistyczne podejście do urządzenia wnętrza, może przynieść relaks i odpoczynek dla zmęczonego umysłu.

Dodaj komentarz